Časté dotazy

Zpět na obsah

Co je wakeboarding?

Wakeboarding je vodní sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu za lodí nebo vodním vlekem po vodní hladině. Vznikl jako kombinace vodního lyžování, snowboardingu a surfování. Samotný wakeboard je přibližně obdélníkové prkno s vázáním. Jako se kromě lyžování rozšířil snowboarding, tak se kromě vodního lyžování rychle rozšiřuje wakeboarding.

Další podobné sporty jsou:

  • Wakeskating – ježdění na menším prkně zcel bez vázání
  • Kiteboarding – ježdění na prkně za využití tažného draka

Pro lepší představu se podívejte na video:

Zpět na obsah

Kde se dá provozovat wakeboarding?

Wakeboarding lze provozovat na libovolné dostatečně velké vodní hladině. Vhodná jsou zejména jezera, přehrady a rybníky, je možné ho ale provozovat na velkých řekách, na mořském pobřeží nebo na uměle vybudovaných nádržích. Nejnáročnější na místo je jízda za motorovým člunem. O něco úspornější jsou více-sloupové vodní vleky, nejúspornější jsou pak dvousloupové vleky.

Zpět na obsah

Kdo jsme my, Wakemaster?

Wakemaster je společnost zabývající se vývojem a výrobou vodních vleků pro wakeboarding, vodní lyžování a další využití. Vleky stavíme více než 7 let, kromě výroby vleků jich také několik provozujeme, takže si můžete být jisti, že naše vleky jsou dobrá investice. Prodejem a distribucí se pak zabývá naše spřátelená společnost Wakemaster International.

Zpět na obsah

Co je vodní vlek? Jak dlouhý může být?

Vodní vlek je podobný lyžařskému vleku typu poma. Náš dvousloupový vlek má jeden sloup s motorem, od kterého vede vlečné lano k druhému sloupu. Oba sloupy mohou být umístěny jak na břehu, tak ve vodě. Na vlečném laně je pak menší lanko s držákem na konci, za který se drží tažený jezdec. Vlek v jedné chvíli veze zpravidla jednoho jezdce.

Ze zkušenosti provozu těchto vleků víme, že optimální vzdálenost pro wakeboarding se pohybuje v rozpětí 100 - 220 m.

Zpět na obsah

Z čeho se skládá wakeboardový areál?

Areál se skládá z jednoho nebo více vleků. U každého vleku je potřeba nástupní molo, pro pokročilejší jezdce se ve vodě nacházejí překážky podobné těm ze snowparků. Kromě vleků je jezdcům k dispozici půjčovna vybavení (vesty, helmy, neoprény, wakeboardy a další příslušenství), zázemí pro obsluhu a elektrický rozvaděč a často také občerstvení nebo rovnou restaurace a dále sprchy a toalety. Vlek je nutné napájet elektrickou energií o dostatečné kapacitě. V okolí je doporučené mít k dispozici možnost parkování.

Zpět na obsah

Jak probíhá provoz vodního vleku?

Jezdci se na vleku střídají po jednom v intervalech zhruba 10-15 minut, vystřídá se jich tedy 4-6 za hodinu, nicméně záleží na zkušenosti jezdce a velikosti areálu. Jezdci si buď celý vlek rezervují na konkrétní časový úsek (například od 14:00 do 15:00) s tím že jich je více a vystřídají se nebo si samotný jezdec pronajme jen jeden malý časový úsek v hodině. Pro teambuldingy, školy a eventy je možné provoz nastavit jinak. Pro rezervace máme vytvořenou aplikaci, kde lze stav obsazenosti snadno sledovat.

Vleky se provozují od května do září, při dobrém počasí i déle, jsou populární alternativou zejména ve dnech kdy není zcela jasno na koupání a opalování, ale voda má stále dobrou teplotu.

Zpět na obsah

Proč si pořídit vodní vlek Wakemaster?

Wakeboarding je rychle rostoucí sport, areálů pro jeho provozování je na světě přes 2000 a rychle přibývají další. Je to nejbližší letní alternativa snowboardingu, který je již zcela masovým sportem. Návratnost investice do wakeboardového vleku se pohybuje kolem 3-4 let, náklady na zřízení wakeboardového areálu se pohybují od 800 tis. za jeden vlek včetně příslušenství a ziskovosti areálu dále pomáhá prodej nápojů a občerstvení. Vlek je provozně nenáročný, tichý a ekologický a není pro něj nutné stavební povolení. Wakemaster jako jednička na českém trhu Vám kromě dodání špičkových vleků pomůže také s vyřízením potřebných povolení a poradí s provozem areálu. Neváhejte se nás obrátit, rádi s Vámi nezávazně probereme cokoli co Vás zajímá.

Zpět na obsah

Lze vlek provozovat v zimě?

Montáž samotného vleku je možné zvládnout do několika hodin. Velmi dbáme na proškolení obsluhy. Víme, že pouhé teoretické zaškolení a rychlé vysvětlení není dostatečné, důležité je si jednoduché principy ovládání, servisu a bezpečnosti zažít. Z toho důvodu nové obsluze věnujeme celý samostatný den. Vše samozřejmě v základní ceně zařízení. Před samotnou instalací je potřeba zajistit přípravu kotvení a přívod elektrické energie. Nejdéle pak trvá jednání s majiteli pozemků a úřady, v ideálním případě vlek stojí do půl roku od prvního záměru.

Zpět na obsah

Lze vlek provozovat v zimě?

Ano, vlek je pro tento provoz schválen a certifikován. Díky mobilní konstrukci je možné vlek během jednoho dne přemístit na jiné místo, a tudíž ho využívat i v zimní sezóně například jako pohon ve snowparku.